front focus

Back focus

Bu, belki de digital SLR kullanan pek çok kişinin bilmediği ama sıkıntısını çektiği bir konudur back focus. Lenslerin ve makinaların en iyilerini kullandığımız halde zaman zaman fotoğraflarımız pek net olmaz. Oysa netlik noktası konusunda hiçbir şüphemiz yoktur.
Bu problem aslında sadece DSLR sorunu değildir. Analog fotoğraf çeken pek çok makinede de aynı sorun vardır ancak dijital dosyaları artık neredeyse 1 pixel boyuta kadar inceleyebildiğimiz için makine ve lenslerin hatalarını daha kolay görür olduk. Özellikle fine art baskıların keskinliği tüm hataları ortaya çıkartmaktadır.
Bu problemin aslı şudur; örneğin siz göze netlersiniz ama fotoğrafa baktığınızda netliğin burunda ya da kulak yakınında olduğunu görürsünüz. Çünkü lens ile makine kombinasyonu netlik noktasında hata yapmaktadır.
İşte bu nedenle pek çok marka yeni makinalarının menülerine “Auto Focus Fine Tune” seçeneği koydular. Bu seçenek yardımıyla lenslerimiz ile makinamızı eşleyebiliyoruz ve bu netsizlik problemini ortadan kaldırabiliyoruz.
Burada anlaşılması gereken en önemli konu, eşleştirdiğimiz lensin ve makinanın sadece beraber kullanılması durumunda problemin çözülebileceği. Yani ayar yaptığımız lensi başka bir gövdeye taktığımız zaman yine o gövde ile de eşlememiz gerekiyor. 4 adet lensiniz varsa her bir lensi gövdeye takıp eşleyin. Daha sonra makine hangi lensi taktığınızı tanıyıp eşlemeyi kendi halledecek. Bu çok önemli bir konu ve bunu hallettiğinizde fotoğraflarınızdaki büyük netlik değişimini fark edeceksiniz.Bu işlemler sonrasında makinenizde back focus problemi artık olmayacak.
Yaptığımız “fine art baskı” larda çektiğiniz fotoğrafların tüm detaylarını görebileceksiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.