Fotoğraf baskısı öncesi dikkat edilmesi gereken basit kurallar.

Fotoğraf baskısı

1-Fotoğraf baskısı için ayırdığınız dosyalarınızı mutlaka 16 bit TIFF  olarak saklayın.  TIFF formata çevirdiğiniz RAW dosyasını da mutlaka saklayın. İstediğiniz zaman o dosyadan değişik yorumlarda yeni fotoğraflar elde edebilirsiniz.
2-Fotoğraflarınıza baskıya getirmeden önce keskinlik (sharpen) vermeyin. Fotoğrafın netleştirilmesi gereken miktar, büyük ölçüde, baskının boyutuna ve dolayısıyla, baskının ortalama görüntüleme mesafesine, görüntünün ppi değerine ve kullanılan kağıdın türüne bağlıdır.
Biz basılacak ölçü ve kağıda göre gerektiği kadar keskinliği zaten veriyoruz. Sizin vereceğiniz uygun olmayan bir keskinlik işlemi geri alınamayacağı için fotoğrafın baskı kalitesini düşürecektir. Bu nedenle keskinleştirme, farklı ayarlarla ve farklı kağıt türleriyle belirli bir miktar tecrübe gerektirir.
Nihayetinde amaç keskin görünen, ancak keskinleştirilmiş gibi gözükmeyen bir baskı üretmek.
3-Fotoğraflarınızı baskıya gerçek boyutlarında ve 300 DPI olarak getirin. Bırakın fotoğraflarınızı baskı boyutuna biz getirelim. Kullandığımız profesyonel enterpolasyon programları  özel algoritmaları sayesinde Photoshop’dan daha iyi büyütme işlemi yapıyor.
4-Fotoğraflarınıza mümkün olduğunca az müdahale edin. Yapılan her müdahale fotoğrafa zarar vermektedir.
5-Analog fotoğraf çeken genç fotoğrafçılar 3-4 lira daha ucuz diye bayat film kullanıyorlar. Bunu da ne yazık ki fotoğraf paylaşım platformlarında paylaşmayı tercih ediyorlar. Bunun imkan meselesi olmaktan ziyade değişiklik arayışı olduğuna inanıyorum.
Oysa  kuralları önce doğru ekipman üzerinde öğrenip, ustalaştıktan sonra bunları manuple etmek daha doğru olacaktır. Yapılan hatalar filmin bayatlığından mı kaynaklı, makinadan mı kaynaklı yoksa banyodan mı kaynaklı. Bu durumda bunu asla bilemezsiniz ve neyi düzeltmeniz gerektiğine karar veremezsiniz.
Banyosuna ve baskısına aynı parayı verdikten sonra filmden 3-4 lira kar etmek sizi zengin yapmayacaktır ama inanın film satanlar bayat filmden taze filme göre iki hatta üç  misli fazla kar ediyorlar..
6- Filmlerinizi ucuza minilab ile banyo yapan yerlere yıkatmayın. Yeterli film sirkülasyonu olmadığı için filmleriniz bayat banyo ile yıkanabilir.

Bu öneriler elbette bir zorunluluk değildir. Fotoğraflarınız bu şartları taşımıyor ise yine de  basılacaktır ama bizim size layık gördüğümüz kalite ancak bu şartlar yerine geldiğinde gerçekleşecektir.  Ancak bu detaylar birleştiğinde LABONIX Fotoğraf Baskı Atölyesi’nin kalitesini oluşturmaktadır