film banyosuFilm yıkama;

Film yıkama işlemi, temel olarak film üzerine kaydettiğimiz görüntünün çeşitli kimyasallar yardımıyla görünür hale getirilmesi işlemidir.
Digital fotoğraf, analog fotoğraf çeken sayısını çok azalttığı için
film banyosu yapan laboratuarların sayısı da hızla azaldı. Hizmete
devam edenler ise, ne yazık ki belli bir banyo sayısına ulaşamadıkları
için, bayat banyo ve bakımsız mini lablar ile yıkama yapıyorlar.
Sonuçlar malesef fotoğrafçıları bezdirecek kadar kötü oluyor. Bir sürü film ve emek heba olup gidiyor.
Labonix olarak, 35 yıllık karanlık oda disiplini ve kimya konusundaki
hassasiyetimiz nedeniyle digital fotoğraf baskısının yanı sıra gümüş fotoğraf tutkunları için de hizmetler veriyoruz. 35 mm’den 8×10 inch
büyüklüğe kadar her çeşit film banyosu yapıyoruz. Hiç bir kimya ikinci bir film için kullanılmıyor. Her film için taze banyo hazırlanıyor ve
son yıkama mutlaka damıtılmış su ile yapılıyor. Böylece her film arşivsel şartlarda yüzlerce yıl saklanabilecek kalitede banyo edilmiş
oluyor.
Atölyemizde filmleri spirale sarıp rotary tank yöntemi ile yıkıyoruz. Her film taze banyo ve sabitleyici ile yıkandığı için filmlerde lekelenme ve çizilme gibi sorunlar ortadan kalkıyor.
Film banyosu işlemi sırasında kullandığımız su sırasıyla 5 mikron 1 mikron ve ters ozmoz membran filtrelerden geçiyor.
Bu titiz filtreleme yöntemi sayesinde filmler yıkandıktan sonra yüzeylerinde lekelenme olmuyor.

Aracılardan Uzak Durun

Ne yazık ki bu sıralarda bir sürü kişi “profesyonel film banyosu yapıyoruz” diyerek aldığı filmleri 6-7 liraya mini lablarda yıkatıp fotoğrafçılardan 25-30 lira ücret talep ediyor. Lütfen film yıkatmak istediğiniz atölyenin özellikle renkli film yıkama makinasını görmek istediğinizi söyleyin. Siyah beyaz filmi hangi şartlarda yıkadığına bakın. Film taramalarını kendi atölyelerinde mi yapıyorlar yoksa dışarı verip ucuz tarama mı yaptırıyorlar kontrol edin.
Bu sorgulamaları yapın ki kötü sonuçlar alıp “analog fotoğraf”tan uzaklaşmayın.

Bu sitedeki bazı yazıların  aynılarını başka sitelerde de göreceksiniz. Aslında kopyala yapıştır yapacaklarına okuyup kendi sitelerine o şekilde koysalar hiç değilse bir iki kelime öğrenmiş olacaklar.
Ama hırsızlığı yaşam tarzı haline getirmiş, eğitimsiz insanlardan sanırım fazla şey bekliyoruz.


Kasım 2020 tarihli film banyosu fiyatlarımız

Profesyonel 35mm C-41 veya SB banyo + tarama (2800 dpi) …. 40 tl + KDV
Profesyonel Roll C-41 veya SB banyo + tarama (2800 dpi) …….. 45 tl + KDV

Profesyonel 35mm E-6 Film banyosu + tarama (2800 dpi)…….. 85 tl + KDV
Profesyonel Roll E-6 Film banyosu + tarama (2800 dpi)…………100 tl + KDV

Siyah Beyaz Film Yıkama:

Atölyemizde siyah beyaz film banyosu için kullandığımız kimyasalı ve banyo yöntemini değiştirdik. Şu anda kullandığımız banyo çok daha ince gren yapan ve özellikle keskinlik yanında yumuşaklık da arayan siyah beyazcıların hayran olacağı özel bir formül. Yüksek akütans sağlayan bu formül özellikle taranacak negatifler için çok uygun. Tonlar arasındaki yumuşak geçişler fotoğrafa ipeksi bir görünüm veriyor. Dik tankta yaptığımız siyah beyaz film banyosunu da artık yatık rotary tank ile yapıyoruz. Yeni formül ve bu yıkama yöntemi ile çok daha homojen bir gren yapısı elde ediyoruz. Daha önce kullandığımız FX37 yi bazı filmlerde fazla gren yaptığı için ve  keskinlik problemleri yüzünden emekliye ayırdık.

Bu özel banyoyu denemenizi öneririz. Ton geçişlerine ve keskinliğine inanamayacaksınız.

Renkli Negatif Film Yıkama: (C-41)

Renkli film banyosu olarak FUJI C41 Banyo kimyasallarını kullanıyoruz. Her renkli negatif için taze banyo, bleach ve fikser kullanmaktayız. Kimyasallar film yıkama işleminden sonra bir daha kullanılmamaktadır.

E-6 Film Banyosu (Dia Film)

E-6 Dia film banyosu için Fuji Film’in 6’lı banyo kimyasallarını kullanmaktayız. Yine diğer banyo işlemlerimizde olduğu gibi her filmi taze banyo ile yıkanmaktadır. Böylece filmlerde renk kaymaları olmadığından emin olabiliyoruz.

film yıkamaDigital fotoğrafın gelişmesi ile birlikte ne yazık ki analog fotoğraf yaygınlığını yitirdi. Ancak yine de analog fotoğrafın doğallığından ve sıcaklığından vazgeçemeyen fotoğraf sanatçıları var. Analog fotoğraf malzemelerinin bulunmasında pek sıkıntı yaşanmasa da film banyosu yapan laboratuarlar hızla azaldı. Renkli film banyosu, siyah beyaz film banyosu ve dia banyosu yapan atölyelerin azalması  da rekabeti ortadan  kaldırdı. Banyo için gelen film sayısı da tatminkar olmayınca banyo kaliteleri oldukça düştü, filmler bayat banyolar ile yıkanmaya başladı. Artık Analog sevdalısı fotoğrafçılar kaliteli banyo yaptıramaz oldu.

FİLM YIKAMA

Yıkanan filmlerinizi isterseniz 2800 DPI ( yaklaşık 10 mp fotoğraf makinası kalitesinde ) çözünürlükte tarayıp size CD olarak teslim ediyor veya fotoğraf dosyalarınızı mail adresinize gönderiyoruz.
İçinden seçeceğiniz kareleri 6300 DPI çözünülürlüğe kadar Imacon tarayıcı ile yüksek kalitede tarıyoruz.
İstanbul dışından kargo ile film gönderebilirsiniz. Filmlerinizi yıkayıp taradıktan sonra yine kargo ile size geri gönderiyoruz.

Yıkadığımız Filmler ve Ölçüleri

Siyah Beyaz Film – Renkli Negatif Film  – Renkli Pozitif Film (E6-Dia)
35 mm – Roll film  – 4″ x 5″ –  8″ x 10″

Yıkama sırasında filmlere gelebilecek zararlarda sadece film ücreti ödenir.
30 gün içerisinde teslim alınmayan filmlerden atölyemiz sorumlu değildir.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.