film banyosuFilm yıkama;

Film yıkama işlemi, temel olarak film üzerine kaydettiğimiz görüntünün çeşitli kimyasallar yardımıyla görünür hale getirilmesi işlemidir.
Digital fotoğraf, analog fotoğraf çeken sayısını çok azalttığı için
film banyosu yapan laboratuvarların sayısı da hızla azaldı. Hizmete
devam edenler ise, ne yazık ki belli bir banyo sayısına ulaşamıyorlar.
Bu nedenle bayat banyo ve bakımsız minilablar ile yıkama yapıyorlar.
Sonuçlar maalesef  fotoğrafçıları bezdirecek kadar kötü oluyor. Bir sürü film, para ve emek heba olup gidiyor.
Labonix olarak, 40 yıllık karanlık oda disiplini ve kimya konusundaki hassasiyetimiz nedeniyle digital fotoğraf baskısının yanı sıra gümüş fotoğraf tutkunları için de hizmetler veriyoruz. 35 mm’den 8×10 inch
büyüklüğe kadar her çeşit film banyosu yapıyoruz.
Atölyemizde hiç bir kimya ikinci bir film için kullanılmıyor. Her film için taze banyo hazırlanıyor ve son yıkama mutlaka damıtılmış su ile yapılıyor. Böylece her film arşivsel şartlarda yüzlerce yıl saklanabilecek kalitede banyo edilmiş oluyor.
Atölyemizde filmleri spirale sarıp rotary tank yöntemi ile yıkıyoruz. Her film taze banyo ve sabitleyici ile yıkandığı için filmlerde lekelenme ve çizilme gibi sorunlar da ortadan kalkıyor.
Film banyosu işlemi sırasında kullandığımız su sırasıyla 5 mikron 1 mikron ve ters ozmoz membran filtrelerden geçiyor.
Bu titiz filtreleme yöntemi sayesinde filmler yıkandıktan sonra yüzeylerinde lekelenme olmuyor.

Aracılardan Uzak Durun

Ne yazık ki bu sıralarda bir sürü kişi “profesyonel film banyosu yapıyoruz” diyerek aldığı filmleri 6-7 liraya mini lablarda yıkatıp fotoğrafçılardan 25-30 lira ücret talep ediyor. Lütfen film yıkatmak istediğiniz atölyenin özellikle renkli film yıkama makinasını görmek istediğinizi söyleyin. Siyah beyaz filmi hangi şartlarda yıkadığına bakın. Film taramalarını kendi atölyelerinde mi yapıyorlar yoksa dışarı verip ucuz tarama mı yaptırıyorlar kontrol edin.
Bu sorgulamaları yapın ki kötü sonuçlar sizi “analog fotoğraf” tan uzaklaştırmasın.

1 Kasım 2021  itibariyle  film banyosu fiyatlarımız

Profesyonel 35mm C-41 veya SB banyo + tarama (2800 dpi) …. 50 tl + KDV
Profesyonel Roll C-41 veya SB banyo + tarama     (2800 dpi) …. 60 tl + KDV

  • Fiyatlara filminizin banyo edilmesi, taranması ve taramaların mail adresinize gönderilmesi dahildir. Fotoğrafların kağıda baskısı dahil değildir.
  • Teslim ettiğiniz filmlerin taramaları aksi belirtilmedikçe 2 iş günü içerisinde mail adresinize gönderilmiş olur.
  • Örnek: Pazartesi teslim ettiğiniz filmlerin taramaları en geç Çarşamba akşamına kadar mail adresinize gönderilmiş olur.
  • Birden fazla film verdiğinizde bazen bir veya birkaç film diğerlerinden önce size ulaşabilir. Bu diğer filmlerinizin sorunlu olduğu anlamına gelmez. Diğerleri de süresi içinde elinize ulaşacaktır.
  • We transfer gönderilerinin not bölümünü okumanızı rica ederiz. Burada bazen filmlerinizle ilgili küçük notlar görebilirsiniz.
Siyah Beyaz Film Yıkama:

Atölyemizde siyah beyaz film banyosu için kullandığımız kimyasalı ve banyo yöntemini değiştirdik. Şu anda kullandığımız film banyosu çok daha ince gren yapan ve özellikle keskinlik yanında yumuşaklık da arayan siyah beyazcıların hayran olacağı özel bir formül. Yüksek akütans sağlayan bu formül özellikle taranacak negatifler için çok uygun. Tonlar arasındaki yumuşak geçişler fotoğrafa ipeksi bir görünüm veriyor.
Eskiden dik tankta yaptığımız siyah beyaz film banyosunu artık yatık rotary tank ile yapıyoruz. Yeni formül ve bu yıkama yöntemi ile çok daha homojen bir gren yapısı elde ediliyor. Daha önce kullandığımız banyoyu ( FX37 )  bazı filmlerde fazla gren yaptığı için ve  keskinlik problemleri yüzünden emekliye ayırdık.

Bu özel film banyosunu denemenizi öneririz. Ton geçişlerine ve keskinliğine inanamayacaksınız.

Renkli Negatif Film Yıkama: (C-41)

Renkli film banyosu olarak FUJI C41 Banyo kimyasallarını kullanıyoruz. Her renkli negatif için taze banyo, bleach ve fikser kullanmaktayız. Kimyasallar film yıkama işleminden sonra bir daha kullanılmamaktadır.

 

film yıkamaDigital fotoğrafın gelişmesi ile birlikte ne yazık ki analog fotoğraf yaygınlığını yitirdi. Ancak yine de analog fotoğrafın doğallığından ve sıcaklığından vazgeçemeyen fotoğraf sanatçıları var. Analog fotoğraf malzemelerinin bulunmasında pek sıkıntı yaşanmasa da film banyosu yapan laboratuarlar hızla azaldı. Renkli film banyosu, siyah beyaz film banyosu ve dia banyosu yapan atölyelerin azalması  da rekabeti ortadan  kaldırdı. Banyo için gelen film sayısı da tatminkar olmayınca banyo kaliteleri oldukça düştü, filmler bayat banyolar ile yıkanmaya başladı. Artık Analog sevdalısı fotoğrafçılar kaliteli banyo yaptıramaz oldu.

Film Yıkama

Yıkanan filmlerinizi isterseniz 2800 DPI ( yaklaşık 10 mp fotoğraf makinası kalitesinde ) çözünürlükte tarayıp size CD olarak teslim ediyor veya fotoğraf dosyalarınızı mail adresinize gönderiyoruz.
İçerisinden seçeceğiniz kareleri 6300 DPI çözünülürlüğe kadar Imacon tarayıcı ile yüksek kalitede tarıyoruz.
İstanbul dışından kargo ile film gönderebilirsiniz. Filmlerinizi yıkayıp taradıktan sonra yine kargo ile size geri gönderiyoruz.

Film Tipleri

Renkli Negatif (C-41 banyo)
Renkli Pozitif (E6 banyo)
Siyah Beyaz Negatif (siyah beyaz banyo)

Yıkadığımız Filmler ve Ölçüleri

Siyah Beyaz Film – Renkli Negatif Film 
35 mm – 120mm (Roll)  – 4″ x 5″ –  8″ x 10″

Yıkama sırasında filmlere gelebilecek zararlarda sadece film ücreti ödenir.
30 gün içerisinde teslim alınmayan filmlerden atölyemiz sorumlu değildir.


film banyosu yapan yerler, suadiye film banyosu yapan yer, film yıkatma fiyatı, bostancı film banyosu yapan yer, maltepe film banyosu yapan fotoğrafçı, kadıköy film banyosu yapan fotoğraf stüdyosu, küçükyalı film banyosu ,analog fotoğraf çıkarma istanbul, göztepe film banyosu yapan yer, pendik film banyosu yapan yer, film yıkayan yerler, suadiye film yıkayan yer, film yıkatma fiyatı, bostancı film banyosu yapan yer, maltepe film banyosu yapan fotoğrafçı, kadıköy film banyosu yapan fotoğraf stüdyosu, küçükyalı film yıkama , göztepe film banyosu yapan yer, pendik film banyosu yapan yer, sinema filmi banyosu, ataşehir film banyosu yapan yer,  sinema filmi yıkayan fotoğrafçılar, film banyosu nerede yapılır, film banyosu nasıl yapılır, istanbul da film yıkayan yerler, film banyo yapan yerler, c41 banyo, analog film banyosu fiyat,  film banyosu yapan yerler kadıköy, film banyo seti, film banyo kimyası, film banyo tankı, film banyo makinesi, film banyo cihazı nedir, film banyo fiyatları, film banyo aşamaları, film banyo ücreti, film banyo nasıl yapılır, film banyosu nedir, film çıkarma, analog film banyosu, film baskısı, istanbul film yıkama, film çıkartma fiyatı, analog film, film sarma, analog film yıkama, film nasıl yıkanır, analog fotoğraf makinesi filmi, filmli fotoğraf makinesi, analog makine, analog fotoğraf makinesi nedir, analog fotograf makinesi, eski fotoğraf makinesi filmleri, analog fotoğraf makinesi öneri, analog film çıkartma, analog fotoğraf çıkarma, film yıkatmak ne kadar, film yıkama fiyat, analog fotoğraf baskı, analog fotoğraf baskı istanbul

A

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.