Fotoğraf Baskı

Irving Penn
fotoğraf baskıİyi fotoğraf baskı izleyene bir hakikatı anlatan fotoğraftır. Kalbe dokunur ve izleyen, o fotoğrafı gördükten sonra değişir, farklı bir insan olur. Tek kelimeyle iyi fotoğraf etkilidir”Irving Penn, Amerikan moda fotoğrafçılarının büyük üstadlarından biridir. “Az her zaman çoktur” estetiğiyle işler üretmiştir. 1942’de Vogue dergisi için çalışmaya başlamıştır ve ticari fotoğrafla sanat fotoğrafı arasındaki çizgide yer almayı ve ikisinde de başarılı olmayı başarmış bir fotoğrafçıdır. Aynı sade tekniği kullanmayı senelerce sürdürmüş ve fotoğrafını çekeceği kişiyi böylece çevreden izole etmiştir.  Stilize ve zorlayıcı moda fotoğrafı stilini geliştirmiştir. Gri veya beyaz fon önünde portrelerini çeken ilk fotoğrafçılardandır.

Bazen fonlarını kendi yaratır ve iki beyaz fonu birbiriyle birleştirerek bir köşe oluşturur ve portresini bu köşeye sıkıştırır.Çoğu zaman işleri aynı döneme denk gelen Avedon ile kıyaslanmış ve hangisinin sade anlayışı daha önce kullanmaya başladığı tartışılmıştır. Ancak Penn’in Avedon’dan farklı özellikleri de bulunmaktadır. Penn her zaman ışığı kontrol edebildiği bir fotoğraf anlayışıyla portreler üretir. Yeni Gine yerlilerini veya Kuzey Afrika göçmenlerini çekmeye gittiğinde bile taşınabilir bir stüdyo ile ışığı her zaman kontrol altında tutmuştur. Penn kompozisyon ve yerleştirmeye çok öenm vermiştir. Gelişi güzel bir kadraj yaratmaz çalışmalarında. Netlik ve detaylardaki özen fotoğrafının ayırd edilmesini sağlamaktadır.

1950’ler de daha yakın çekim portreler de çekmiştir. Sigara izmaritleri, çiçekler ve yarısı yenmiş yemekleri çektiği duran görüntüleri ile de ikonikleşmiştir.Metropolitan Museum of Art Penn’in fotoğraf baskılarından oluşan kişisel bir serge açmıştır 2002 yılında.
Fotoğrafları National Gallery of Art’da da sergilenmiştir. Moda-Portre fotoğrafında var olan kalıpların dışına çıkmış ve salt mükemmel bir estetiği aramanın dışında anın duygusunun da fotoğrafta önemli olduğuna inanmıştır. Dil ve biçimde kesinliğe inanmış ve bunu portrelerinde uygulamıştır. Esrarengiz kabiliyeti, minimalist yaklaşımıyla oluşturduğu portrelerinde basit ama şık bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Her zaman ne istediyse onu fotoğraflamıştır. Deri ve krom içinde cehennem meleklerini, üniformaları içinde Avrupalı ustaları ve tüyleri ile Afrikalı şefleri aynı özenle fotoğraflamıştır.  Sanat karşısındaki ticari soruları asla önemsememiş ve tüm hayatı boyunca aynı romantizm ile fotoğraflar çekmiştir. Fotoğraf baskı

fotoğraf baskı

 

Selim Süme derlemesidir

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.