1-Fotoğraf baskısı için ayırdığınız dosyalarınızı mutlaka 16 bit TIFF  olarak saklayın.  Çevirdiğiniz RAW dosyasını da mutlaka saklayın. İstediğiniz zaman o dosyadan değişik yorumlarda yeni fotoğraflar elde edebilirsiniz.
2-Fotoğraflarınıza baskıya getirmeden önce keskinlik (sharpen) vermeyin. Biz basılacak ölçü ve kağıda göre gerektiği kadar zaten veriyoruz. Sizin vereceğiniz uygun olmayan bir keskinlik işlemi geri alınamayacağı için fotoğrafın baskı kalitesini düşürecektir.
3-Fotoğraflarınızı baskıya gerçek boyutlarında ve 300 DPI olarak getirin. Bırakın fotoğraflarınızı baskı boyutuna biz getirelim. Kullandığımız profesyonel enterpolasyon programları  özel algoritmaları sayesinde PS dan daha iyi büyütme işlemi yapıyor.
4-Fotoğraflarınıza mümkün olduğunca az müdahale edin. Yapılan her müdahale fotoğrafa zarar vermektedir.

5-Analog fotoğraf çeken genç fotoğrafçılar 3-4 lira daha ucuz diye bayat film kullanıyorlar. Bunu da ne yazık ki fotoğraf paylaşım platformlarında paylaşmayı tercih ediyorlar. Bunun imkan meselesi olmaktan ziyade değişiklik arayışı olduğuna inanıyorum. Oysa  kuralları önce doğru ekipman üzerinde öğrenip, ustalaştıktan sonra bunları manuple etmek daha doğru olacaktır. Yapılan hatalar filmin bayatlığından mı kaynaklı, makina dan mı kaynaklı yoksa banyo dan mı kaynaklı. Bu durumda bunu asla bilemezsiniz ve neyi düzeltmeniz gerektiğine karar veremezsiniz. Aldığınız filmlerin 2-3 tanesi fena sonuç vermeyebilir ama aynı gruptan başka bir film magenta sonuçlar verebilir.  Banyosuna ve baskısına aynı parayı verdikten sonra filmden 3-4 lira kar etmek sizi zengin yapmayacaktır ama inanın film satanlar bayat filmden sattıkları taze filmlere oranla iki hatta üç  misli fazla kar ediyorlar..

6- Filmlerinizi ucuza minilab ile yıkayan yerlere yıkatmayın. Yeterli film sirkülasyonu olmadığı için filmleriniz bayat banyo ile yıkanabilir.

Bastırmayı düşündüğünüz fotoğraflarınız bu şartları taşımıyor ise yine de  basılacaktır ama bizim size layık gördüğümüz kalite ancak bu şartlar yerine geldiğinde gerçekleşecektir

Bu istekler elbette bir zorunluluk değildir.Bu tür detaylar birleştiğinde LABONIX Fotoğraf Baskı Atölyesi’nin kalitesini oluşturmaktadır

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.