histogram_smlFotoğraf çekerken dikkat etmeniz gereken noktalara değinmeye devam ediyoruz.Kaliteli baskı ile sonlandıracağınız fotoğraf çekimlerinizde dikkat etmeniz gereken konuların başında doğru pozlama gelmelidir.Günümüz modern Digital Fotoğraf Makineleri artık pozlamayı hatasız bir şekilde yapmaktadır.Ancak yine de yapmanız gereken şey fotoğraf makinesinin arkasında bulunan ekran yardımı ile pozlamayı kontrol etmektir.Böyleve fotoğraf baskılarınızda daha mükemmel sonuçlar alırsınız.

Histogram pozlamanın en doğru göstergesidir.Histogram fotoğraf içindeki ton
ve parlaklık seviyelerini gösterir.Her kareyi çektiğinizde makinanızın size gösterdiği histogram değerlerine bakarak pozlamanızda gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.
Yukarıdaki örnekte histogramın sol tarafı gölgeler, ortası orta tonlar, sağ tarafı ise fotoğrafın aydınlık bölümlerindeki pixel sayılarını göstermekte.

Bazen histogramın sağ yada sol tarafı grafiğin sonuna gitmeden sıfır seviyesine düşer.Bu görünümü hatalı poz olarak değerlendirebiliriz.Siyah beyaz fotoğraf baskılarında siyahın güçlü olması doğru pozlanmış fotoğraflar ile olacaktır.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.