Lomo

Lomo yada Lomography 1990’ların başında inanç dolu bir karşılaşmayla başladı..

2 Viyanalı öğrenci, gizemli Rus fotoğraf makinesi, Lomo Kompakt Automat ile karşılaştılar. Düşünmeden kalçadan ara sıra da vizörden bakarak çektikleri fotoğrafların sonuçlarından çok etkilendiler. Fotoğrafları; canlı renklerde, yüksek saturasyonlu ve vinyetli, dolayısıyla daha önce hiç karşılaşmadıkları şekildeydi. Eve döndüklerinde, bizim şu an Lomography olarak bildiğimiz sanatsal ve deneysel fotoğrafçılık tarzını yakalamak için arkadaşları da kendi Lomo LC-A’larını istediler!

Bu çılgınlık ardından Lomography’yi getirdi, onlar da bu fantastik minik fotoğraf makinesinin dünya çapındaki dağıtıcısı ile bir kontrat yapabilmek için hemen St. Perersburg’a gittiler. Kısa zaman içinde 10 Altın Kural bu analog akıma rehber olmak üzere belirlendi, bunu arkasından da sergiler, dünya kongreleri, partiler, yerleştirmeler, ortaklıklar ve etkinlikler geldi. Yeni ürünler ile birlikte filmler ve aksesuarlar da geliştirildi ve dünya çapındaki Lomograficilerin iletişimi için Lomography.com kuruldu. Aynı zamanda dünyanın her yerinde  Lomography Galeri Mağazaları açılmaya başlandı.

Biz global olarak aktif, deneysel ve yaratıcı görsel anlatıma odaklı, düşük ve yüksek teknolojinin karışımını kullanan, fotoğrafçılık ve dizaynla uğraşan kültürel bir şirketiz. Analog fotoğrafçılığın benzersiz yapısından etkileniyoruz, ve bunun gelişimine katkıda bulunacağız.

Kurallar Lomography’nin felsefesini ve fotoğrafçılığa yaklaşımını tanımlıyor. Onları ezberle veya tüm kuralları boz, iki durumda da fotoğrafçılıkla ilgili tüm kısıtlamaları bir kenara fırlat.Lomo ile hayatın keyfini çıkart.

Lomography’nin 10 altın kuralı

lomo film yıkamalomo film yıkama

1.Gittiğin her yere fotoğraf makineni de götür
2.Onu her zaman kullan – gece yada gündüz fark etmaez
3.Lomography hayatına karışmaz, ancak kısa sürede  onun bir parçası oluverir
4.Kalçadan fotoğraf çekmeyi dene
5.Lomografik tutkunun hedeflerine olabildiğince yaklaş
6.Düşünme (William Firebrace)
7.Hızlı ol
8.Ne çektiğini önceden bilmen gerekmiyor.
9.Sonrasında da
10.Kuralları takma.

lomo

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.