10  adet MAKRO FOTOĞRAF FİKRİ

1 Ayaklarınızın ucundaki dünya!

Makro çekimlerinize uygun konu bulmak için fazla uzağa gitmenize gerek yok! Eviniz bahçesi var ise burada ya da yakınlarınızdaki bir parkta kendinize harika makro konuları bulabilirsiniz.Ağaçların gövdeleri yaprakları ya da çiçeklerin yanı sıra her türlü böcek de bu çekimler için uygundur.Ve bu çekimlere bir kez başladınız mı bir daha bırakamaycaksınız!

Eğer elde çekim yapacaksınız keskin kareler yakalamak odaklama konusunda zorlanmamak için tercihinizi manuel fokustan yana kullanın ve kameranızı ileri geri hareket ettirerek özneyi netleyin kameranızı sürekli çekim moduna ayarlayarak peşi sıra çekimler sayesinde bir çok net kare elde edebilirsiniz.

Böcekleri çekerken flaş kullanmak size daha kısı diyafram kullanma imkanı sunar ve bu sayede daha geniş bir alanı netleyebilirsiniz.dahili flaşlı çekimlerde lensinizin gölgesinin özneye düşmemesi için özneye çok fazla yaklaşmamaya dikkat edin.

2 Sıradan nesneleri çekici özneler haline getirin

Yakın çekim makro fotoğrafçılığın en harika yönlerinden biri dünyayı daha önce algıladığnızdan daha farklı biçimde algılamanıza yardımcı olması.İnanması zor gelebilir belki fakat size çok sıradan görünen nesneler harika birer çekim konusu haline gelebilirler Mutfağınızdaki rendeden alet çantanızdaki vidaya kadar her bir nesne büyütüldüklerinde çok etkili olabilirler.Dışarıda hava koşulları kötü olduğunda ve evde tıkılı kaldığınızda bu malzemelere ulaşım oldukça kolay olacağından istediğiniz an yaratıcılığınızı kullanarak harika kompozisyonlar yaratabilir, farklı ışık denemeleriyle fotoğraflarınıza farklı etkiler verebilrsiniz.

3 Makro İle soyut bir bakış

Fotoğrafların daime belli bir objeye ait olması dair bir kural bulunmamakta Etrafınızda bulunan nesnelerin yalnızca fiziki yapılarını şekillerini ya da renklerini fotoğraflayabilir bakılası hoş kareler elde edebilirsiniz.Bu konuda bizimle aynı fikirde olmaan ve fotoğrafın her zaman akla uygun olmasını savunan olabilir.Ancak bize göre her fotoğraf karesinin bir anlam ifade etmesi gerekmiyor.Fotoğrafın sadece göze hoş gelmesi bile yeterli olabiliyor.Rengarenk misketler yağ su ya da katlanmış renkli kağıtlar harika soyut görseller yaratmanızı sağlayabilirler.Orta ya da geniş diyaframla (f/8, f/4 gibi) çekeceğiniz fotoğraflarda flu olan arkaplan görsele artistik bir hava katacaktır.

4 İnsan gözündeki ayrıntılar

Fotoğrafa bakanın ilgisini yakalayabilecek, hatta içine çekebilecek derecede güzellikte bir yapıya sahip olan ve makro fotoğraflara güzellik katan bir öznedir insan gözü. İnsan gözünün karmaşık yapısını fotoğraflamak ve ayrıntıları yakalamak aslında hiçte kolay bir iş değildir. Kısıtlı alan derinliği yüzünden gözün doğru noktasına odaklanmak zordur.Bu yüzden modelinizi yere yatırın ve rahat bir pozisyon almasını sağlayın, kameranızı tripoda bağlayın ve çekime başlayın. Bu noktadan sonra geriye sadece özneye bolca ışık vurdurarak kameranızı diyafram-öncelikli modda f/8-11 diyafram değerine getirip deklanşöre basmak kalıyor.

5 Hassas odaklama için Live View kullanın

Makro lenslerle çekim yaparken vizörü kullanarak kesin ve hassas netleme yapmak zor olabilir.Bu yüzden kameranızı LiveView moduna alıp LCD ekranını kullanarak daha hassas bir odaklama yapabilir ve bu sayede daha keskin sonuçlar elde edebilirsiniz.Burada önemli olan nokta özneyi büyük ekrandan görebilmeniz değil, özneye 10x’e kadar yakınlaşıp netleyeceğiniz noktayı büyütebilmeniz.Bu sayede fotoğrafınızın tam olarak hangi noktasının keskin olacağını belirleyebiliyorsunuz.Bu yüzden tripoda yerleştirilmiş manuel moddaki bir kamerayı LiveView ile kullanmak odaklamanın aşırı önemli olduğu durumlarda harika bir yöntem haline geliyor.

6 Canlı renkler, canlı kareler

Sanatsal makro çekimlerinde özneniz ne kadar önemliyse arka planınızda o derece önemlidir.Bu yüzden sahip olmanız gereken ilk aksesuar çeşitli renklerde kağıtlardır.Renkli kağıtlar elinizin altında olduğu sürece herhangi bir nesnein parlak ve renkli stüdyo tarzında çekilmiş fotoğraflarını elde edebilirsiniz.Üstelik bu kağıtları sadece öznenin arkasında tutmanız yeterli.Ayrıca bu yöntemi iç ya da dış çekimlerde istediğiniz gibi kullabilirsiniz.Makro lensin büyütmesi sayesinde A4 boyutlarındaki renkli kağıtlar size yeterli arka planı sağlayacaktır.Kameranızı tripoda bağlayın,kompozisyonunuzu hazırlayın ve farklı renklerdeki arka plan kağıtlarınızı kullanarak fotoğraflarınıza farklı havalar katın.

7 Makro tarzında manzara fotoğrafları

Manzara fotoğrafı denildiğinde aklınıza geniş bir alanı kapsayan doğa fotoğrafları gelebilir.Gelin size farklı bakış açısı katalım! Makro lens (ya da yakın çekim aparatı) takılı fotoğraf makinenizle daha küçük ölçekli ancak aynı ölçüde etkili manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.Alışık olduğunuz manzara görünümü bakış açınızı biraz ufaltın ve detaylara daha fazla odaklanarak kompozisyon kuralları dahilinde küçük ölçekli manzara sahnelerine dikkatinizi verin.Burada fotoğrafta göreceğiniz üzere yabani mantarlar konunun odağına alınmış ve odak dışı arka plan ile etraftaki canlı renkler iste fotoğraf tamamlayıcı unsurlar olmuş.

Çok yakından odaklama yapmanız gerektiği için minyatür manzara çekimlerinde alan derinliği oldukça zor bir noktadır ancak detaın yüksek olduğu öznelerde dikkat odak noktasında olacağından dolayı bu durumu bir şekilde kurtabiliyorsunuz.Renkli yapraklar çakıl taşları ve yabani bitkiler minmanzara çekimlerinde harika odak noktası oluştururlar. Ortaya ya da geniş diyafram açıklığı (f/8’den f/4’e kadar) kullanarak arka plandaki dikkat dağıtıcı dağınıkları da flulaştırarak ortadan kaldırabilirsiniz.

8 Lensinizi ters bağlayın

Bir lensin arkasını önüne çevirmeyi daha önce duymamış olabilirsiniz ancak ters bağlama daptörü sayesinde bir lensi ön kısmından kameraya bağlayabilir ve bu sayede arka ksımıyla fotoğraf çekebilirsiniz.Optiğin çalışma şeklini tersine çeviren bu yöntem sayesine harika bir yakın çekim lensi elde etmiş olursunuz.Tabi burada lensinizi ters bağlamanızdan kaynaklı olarak lens ile kamera arasındaki elektronik iletişimi de kopartmış oluyorsunuz Lensi ters bağlama konusunda en iyi seçimin eski tip fiziki diyafram halkalı lensler olduğunu söyleyebiliriz.Elinizde bunlardan yoksa bile ikinci el piyasasında bulabilirsiniz. 50mm ya da 28mm lensler bu iş için uygun seçimlerdir.Üstelik ters bağlama adaptörleri de oldukça ucuz ürünler.Geriye sadece yakın-çekim dünyasın girmek kalıyor.

9 Alan derinliğinde yaratıcı olun

Görselinizin ne kadarının keskin olacağı ile ilgili karar yaratıcı makro fotoğrafçılığında oldukça önemli bir konudur.

Kompozisyonu hazırlayıp özneyi yerleştirdikten sonra yapacağınız ilk şey odak noktasını belirlemek vke ardından bu noktadan itibaren keskinlik bölgesinin ne kadar olacağına karar vermek.Alan derinliği diyafram ayarları ile belirlenir ve f/sayısı ile ifade edilir.f/4 gibi ufak sayılar geniş diyafram açıklığı sağlarlar ve bu sayede sığ bir alan derinliği elde edilir.Tam tersi şekilde f/22 gibi büyük sayılar kısık diyafram açıklığı sağlar ve böylece daha geniş keskinlik alanı elde edilir.

10 Pırıl pırıl kareler için su damlalarını kullanın

Çiçekler böcekler ve örümcek ağları makro objektifin yakınlaşmasıyla harika görünen öznelerdir.Ancak bu öznelerin daha da harika olmaları için çiğ damlalarının oluşması yeterlidir.Soğuk gecenin ardından havadaki su buharı soğuk yüzeyle temas ederek yoğunlaşır ve çiğ halini alır. Çiğ kaplı kareler yakalayabilmek için günün ilk ışıklarıyla çekime başlamalısınız.Aksi takdirde güneş tüm çiğleri buharlaştırıp ve size de çekimini yapacak pek fazla bir şey kalmaz. Ancak çiy oluşmasını bekleyemecek kadar sabırsız biriyseniz kendi su damlalarınız da oluşturabilirsiniz.Bunun için tek yapmanız gereken fotoğrafını çekeceğiniz özneyi bulmak ve su püskürtme aletiye üzerine dikkatli su püskürtmek.Bunu yaparken öznenizin çok fazla su ile dolmamasına ve yapar bir görüntü oluşmamasına dikat edin.Kompozisyonu hazırlayın , suyu püskürtün , odaklanın ve çekin. Hepsi bu!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.