Digital fotograf çekerken hepimizde “RAW mı çeksem JPEG mi çeksem ?” ikilemi vardır.

RAW dosya, fotoğraf makinemizin çektiği ve memory karta yazdığı ham fotoğraf bilgisidir. Yani makine, fotoğraf datası üzerinde herhangi bir işlem yapmamıştır. Çektiği fotoğrafı olduğu gibi hafıza kartına yazmıştır.

Biz bu dosya üzerinde istediğimiz işlemleri (belli limitler dahilinde), neredeyse kayıpsız bir şekilde yapabiliriz.
Örnek verirsek; “beyaz ayarı” hatalı yapılmış bir fotoğrafı bilgisayarımızda sanki çekim öncesine dönmüşüz gibi sıfır hata ve kayıpla düzeltebiliriz.
Hatta hatalı pozlanmış karelere bile +-2 diyafram değerinde, kabul edilebilir kalite sınırları içinde mudahale edebiliriz.
Oysa biz JPEG tercih ettiğimizde, makine çektiği görüntüye bizim ayarlamalarımız doğrultusunda beyaz ayarı, keskinlik, kontrast vb. gibi düzeltme işlemleri uygulayarak saklar. Bu dosyaya artık kalite kaybı olmadan müdahale imkansızdır.
Dosyalarınızda çekim sonrası düzeltmeler yapıyorsanız kesinlikle RAW çekin. Raw çekmenin tek dezavantajı hafıza kartında fazla yer kaplamasıdır. Ancak kartların kapasiteleri o kadar yükseldi fiyatları da o kadar düştü ki, bu da sorun olmaktan çıktı.
RAW çekerken makinanıza yapacağınız ayarla, yanına ufak JPEG kaydetmesini de sağlayabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızda fotoğraflarınıza hızlıca göz atabilirsiniz.
Fotoğraflarınızın baskı öncesi tüm ayarlamalarını RAW üzerinde yaptıktan sonra dosyayı 16-bit TIFF halinde saklamak ve baskıya bu şekilde getirmek sizi daha kaliteli sonuçlara ulaştıracaktır.
RAW dosyasını da saklamak, size daha sonra fotoğrafınızda tekrar değişiklikler yapmak istediğinizde sıfır kayıpla müdahale imkanı verecektir.
Hangi baskı merkezi size “JPEG dosya TIFF ile aynı” derse kesinlikle inanmayın. TIFF dosya daha büyük olduğundan baskı yapanları yorar, bu ısrar onun içindir.
Ancak JPEG dosyadan baskı yapılmaz gibi bir yorum çıkarmayın. Bu aynı 300 dolarlık objektif ile 2.000 dolarlık objektif arasındaki fark gibi. İkisiyle de fotograf çekilir elbette ama kalitenin aynı olması imkansızdır.
Biz fotoğraf baskısının her aşamasında kaliteyi hedeflediğimiz için işe dosyanın kalitesinden başlamak istiyoruz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.