renkli film banyosu

C-41 genellikle renkli bir süreç olarak kabul edilmesine rağmen , Ilford iki “kromojenik” C-41 uyumlu siyah-beyaz film,  XP2 Super ve Fuji’nin Neopan 400CN ürünlerini üretiyor. [1] Kodak, benzer bir film olan BW400CN’yi üretiyordu, ancak bu filmin üretimi Ağustos 2014’te durduruldu (Bu filmler C41 kimyasıyla uyumlu olmayan normal siyah-beyaz filmlerle karıştırılmamalıdır.)
Bu siyah beyaz filmler diğer C-41 filmler gibi çalışır; gelişme emüsyondaki boyaların oluşmasına neden olur. Bununla birlikte, yapıları farklıdır. Birden fazla katmana sahip olmalarına rağmen, hepsi ışığın tüm renklerine duyarlıdır ve siyah bir boya üretecek şekilde tasarlanmıştır. Sonuç yine siyah beyaz bir görüntüdür.

renkli siyah beyaz filmKodak filmi, renk C-41 filmleri ile aynı turuncu tabana sahiptir; XP2’deki temel Mor ve Fuji filmleri açıktır. Kodak filmindeki turuncu taban, standart renkli baskı makinelerinde doğru siyahlarla basılmasına imkan sağlar, ancak bu filmde kontrast renkli filtre ile sağlandığından, multi kontrast siyah-beyaz kağıda baskı yapmak zor olabilir. Bunun tersine , Ilford ve Fuji filmler ile renkli kağıda renksiz baskılarla sonuçlanır, ancak siyah-beyaz kağıda diğer siyah-beyaz filmlerde olduğu gibi karanlık odada agrandizör yardımı ile basılabilir.

BASKILAR

Bu filmlerden yapılan baskılarda siyah beyaz filmlerdeki gibi gren olmadığı gözlenir. Gren görünmüyor olsa da, bu ifade teknik olarak yanlıştır. Normal siyah-beyaz filmdeki bir görüntüde, görüntüyü oluşturan bireysel gümüş parçacıkları gren olarak görülür. Ancak C-41 filmlerinde görüntü gümüş içermiyor. Bunun yerine, C-41 negatifleri ve baskılar boya bulutlarına sahiptir ve sonuçta ortaya çıkan görüntünün gümüş damarından farklı görünmesine neden olur.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.